Współpraca z Polską Akcją Humanitarną
Polska Akcja Humanitarna wspólnie z TOI TOI Polska, wybudowała w 2018 roku dwie potrójne toalety wraz ze stacją do mycia rąk w Szkole Podstawowej Sheikh Zaid w Qalimow, w regionie Middle Shabelle w Somalii.
Qalimow to wioska z ok. 1500 gospodarstwami, należąca administracyjnie do miejscowości Bal’ad, znajdująca się 30 km na północ od niej.
Południowo-środkowa część Somalii zmaga się z wieloaspektowym kryzysem humanitarnym. Od czterech lat na tym obszarze nie było wystarczających opadów w porze deszczowej, co okazało się szczególnie dotkliwe dla społeczności żyjących z rolnictwa i hodowli zwierząt. Społeczności te straciły źródło dochodów i borykają się z niedostatkiem żywności. Susza dotknęła najbardziej pasterzy. Na obszarach dotkniętych suszą, obserwujemy bardzo wysoki wskaźnik niedożywienia. Sytuacja ta zagraża szczególnie dzieciom, które są bardzo podatne na choroby przenoszone przez wodę.
Dodatkowo w regionach Middle Shabelle i Lower Shabelle dochodzi do nie- pokojów społecznych, spowodowanych działaniami militarnymi zwalczających się grup zbrojnych, rywalizujących o zasoby. W regionie Lower Shabelle od 2016 roku dochodzi do konfliktów plemiennych o granice terytoriów. Sytuacja ta stwarza dodatkowe zagrożenie dla ludności oraz utrudnia niesienie pomocy.
Susza w okolicy Qalimow była bardzo dotkliwa, rozprzestrzeniła się również na sąsiedni region. Sytuację dodatkowo pogarsza wzrost cen żywności, spowodowany niskimi plonami. Poważne niedobory wody doprowadziły do migracji dużej liczby zwierząt gospodarskich i pasterzy, którzy koncentrują się obecnie wokół stałych źródeł wody. Brak deszczu spowodował zwiększenie odległości do takich źródeł nawet do 15 km. Część rodzin spędza całe noce, w oczekiwa- niu na pobranie wody. Obecnie zużywa się 5 litrów wody na osobę w ciągu dnia – jest to mniej niż połowa średniej sezonowej.
Przesiedlenia wywołane suszą, wpłynęły na sytuację i bezpieczeństwo dzieci. Część rodzin, migrując, była zmuszona zostawić dzieci pod opieką dalszych krewnych lub wysłać je do pracy. Niejednokrotnie dzieci samodzielnie migrują do miast, na stałe oddzielając się od rodziny. W takich warunkach są narażone na przemoc i wyzysk.
Niewystarczający dostęp do ujęć wody oraz sanitariatów pozostaje największym wyzwaniem w regionie. Brak wystarczającej konserwacji ujęć wody i toalet przekłada się z kolei na brak higieny i związane z tym wybuchy chorób powodowanych dostępem do zanieczyszczonej wody, np. biegunki i cholery.
PAH zorganizowała kompleksowe działania wodno-sanitarne w szkole podstawowej Sheikh Zahid w Qalimow. Szkoła liczy 268 uczniów. PAH dostarczyła generator 30KV i pompę o mocy 15KW do wykonania odwiertu na terenie szkoły. Społeczność lokalna również będzie mogła pobierać wodę z powstałego ujęcia.
Dzięki dofinansowaniu firmy TOI TOI Polska powstały również dwie potrójne latryny, osobne dla chłopców i osobne dla dziewcząt, z zainstalowanymi stanowiskami mycia rąk. W ramach projektu do szkoły zostały również dostarczone materiały sanitarne, m.in. podpaski higieniczne dla dziewcząt w wieku dojrzewania.
Działalność ta przyczyniła się do zwiększenia frekwencji szkolnej zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców. Obecnie uczniowie codziennie praktykują mycie rąk, mają dostęp do czystych i godnych sanitariatów, co również poprawiło stan zdrowia uczniów i zmniejszyło liczbę zachorowań na biegunkę. Wcześniej nie było czystych i wystarczających urządzeń sanitarnych w szkole. Uczniowie, głównie dziewczęta wychodziły ze szkoły w poszukiwaniu latryny, z której mogłyby wygodnie skorzystać.